106.SAYI ÇIKTI

Allah’a İbadette Devamlılık

TASAVVUF'TA SORU CEVAP/ Orucun Faziletini Arttıran Davranışlar Nelerdir?

Oruçta makbul olan sabırlı olmaktır. Dillerimize sahip olacağız! Ailemize karşı öfkeli davranmayacağız! Onlara kızıp (niye şu yemeği yapmadın?) diye tavır takınmayacağız. Onlar, biz ne getirir isek onu pişirirler.

Sakın nefislerinize uyup öfkelenmeyin. Kimsenin gıybetini yapmayın! Size birisi laf söylese dahi, kimse ile tartışmayın!

Peygamber (sav) Efendimiz:

“Oruç perdedir. Biriniz bir gün oruç tutacak olursa, kötü söz sarf etmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa "ben oruçluyum!" desin ve ona bulaşmasın”, buyuruyor.

Bizler de hal ve hareketimize dikkat edip, bu mübarek ayın feyzinden, bereketinden, rahmetinden, istifade etmeye çalışalım.

Peygamber (sav) Efendimiz

Şayet kullar, bu ayda neler olduğunu bir bilseler, bütün senenin Ramazan olmasını temenni ederlerdi” buyuruyor.

Rasulullah (sav) Efendimiz, Ramazan ayı hakkında bir hutbesinde şöyle buyurdu:

Bu ay uğurlu bir aydır. Bu ayda öyle bir gece vardır ki; bin aydan hayırlıdır. Allah-ü Teâlâ, bu ayın gündüzlerinde oruç tutmayı farz kıldı. Gece ibadetlerini nafile eyledi. Bu ay sabır ayıdır. Sabrın sevabı ise Cennet’tir.”

Bu ay, bolluk ayıdır, bu ayda mümin kulun rızkı artar.

Cennet seneden seneye Ramazan ayının girmesi ile süslenir ve temizlenir. Ramazan ayının ilk gecesi olduğu zaman; Arş’ın altından bir yel eser ki adına Mesire diye tabir edilir. Bu yel Cennet’in dallarını, yapraklarını birbirine değdirir. Cennet kapılarının halkaları vurmaya başlar.

Ramazan ayı içersinde fakir ve düşkünlere yardım edin, onları iftara davet edin. Bu ay içersinde Allah (cc) rızasını umarak bir kişiye bile iftar ettirirseniz çok büyük mükâfat kazanırsınız.

Ramazan ayının inanan kimseye fayda sağlaması; ancak Allah (cc) için oruç tutması, sabretmesi, farz namazlarını eda etmesi, nafile ibadetler yapması, durumu nispetince insanlara Allah (cc) için yardım etmesi ile olur. O zaman bu mübarek ayın müjdelediği zümreye dâhil olabilir.

 

Nafile Oruç ve Faziletlerinden Bahseder Misiniz?

Ramazan ayı dışında pazartesi ve perşembe günlerinizi oruçlu geçirmeyi özen gösterin. Çünkü:

“Rasulullah (sav) pazartesi ve perşembe günlerinde oruçla sevap arardı.”

Yine pazartesi ve perşembe günlerinin kıymeti ve önemi hakkında Rasulullah (sav) Efendimiz:

Ameller Allah-ü Teâlâ Hazretlerine pazartesi ve perşembe günleri arz edilir. Ben, amelimin oruçlu olduğum halde arz edilmesini severim”, buyurdular.

Bir başka hadis-i şeriflerinde, Rasulullah (sav) Efendimiz buyurdular ki:

 

“Ameller her perşembe ve pazartesi günü arz edilir. Aziz ve Celil olan Allah, o gün, Allah`a (cc) hiçbir şirk koşmayan kulun günahını affeder. Bundan sadece kardeşiyle arasında düşmanlık olanı istisna eder, (onu affetmez) ve der ki:

Bu ikisini barışıncaya kadar terk edin.”

Bu günler hariç Muharrem ayı geldiğinde bu ayın onuncu gününü oruçlu geçirmeye çalışın.

“Bir kimse Muharrem ayının Aşure günü oruç tutarsa, Allah-ü Teâlâ o kimseye on bin melek sevabı ihsan eder. Bir kimse Muharrem’in Aşure gününde oruç tutarsa Allah-ü Teâlâ o kimseye on bin hac ve umre yapanın sevabı ile on bin şehit sevabı verir.”

“Bir kimse Aşure günü bir yetimin başını okşarsa ondaki her kılın sayısınca Allah (cc) o kulun derecesini yükseltir”.

“Bir kimse Aşure akşamı bir mümine iftar ettirirse Muhammed ümmetine iftar yemeği vermiş ve onları doyurmuş gibi olur.”